Strefa pacjenta

Pracownia Protetyczna

Nasze laboratorium dysponuje najnowszymi technologiami i wyposażeniem na światowym poziomie, co pozwala nam zaoferować różne rozwiązania dla pacjenta pod względem estetyki, funkcjonalności oraz biomechaniki.

Naszym celem jest tworzenie prac możliwe zbliżonych do anatomii, dzięki czemu pacjent może odzyskać komfort oraz możliwie naturalny, piękny uśmiech. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o możliwości wykonania swojego uzupełnienia protetycznego w naszej pracowni protetycznej.

Metody odbudowy i uzupełnień braków zębowych

Proteza szkieletowa

Proteza częściowa nieosiadająca posiada maksymalnie zredukowaną płytę do wielkości przęseł łączących. Najczęściej wykonana jest z konstrukcji lanej z wysokotopliwych stopów chromo-kobaltowych. Proteza szkieletowa składa się z części akrylowej, która pokrywa bezzębne, części łuków zębowych oraz łączników metalowych, które pozwalają połączyć ze sobą elementy akrylowe. Taka proteza jest wytrzymałe na obciążenia i pozwala przenosić siły żucia na kość w sposób naturalny. Dodatkowo łączniki metalowe użyte do wykonania takiej protezy nie zajmują dużej powierzchni na podniebieniu lub obszarze podjęzykowym, dzięki czemu jest bardziej komfortowe w użytkowaniu, a przyzwyczajenie się do niej nie zajmuje wiele czasu. U pacjentów, którzy zdecydowali się na ten rodzaj uzupełnienia obserwuje się wolniejsze zanikanie kości.

 

Proteza całkowita

Wykonuje się ją w przypadku całkowitego braku uzębienia z akrylu imitującego błonę śluzową. Proteza całkowita to proteza osiadająca. Jej zadaniem jest zastąpienie zębów w jamie ustnej oraz przywrócenie funkcji żujących a także odzyskaniem zdrowego uśmiechu

 

Proteza natychmiastowa

Jest wprowadzana do jamy ustnej zaraz po usunięciu zębów. Stanowi tymczasowe uzupełnienie protetyczne.

 

Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład jest uzupełnieniem protetycznym polegającym na umieszczeniu sztyftu (najczęściej ze stali) w korzeniu zęba, na który zostanie nałożona korona. Wkład wykonywany jest ze stopów stali, włókna szklanego, bądź tlenku cyrkonu. Zbudowany z części korzeniowej, która jest umieszczona w kanale korzenia oraz części koronowej- wystającej ponad powierzchnię korzenia, na której umieszczona zostaje korona protetyczna. Zacementowany wkład służyć będzie następnie jako filar do umieszczenia korony protetycznej, bądź mostu. Zastosowanie wkładu koronowo- korzeniowego jest często jedynym rozwiązanie pozwalającym na odbudowę bardzo zniszczonej, bądź złamanej korony zęba.

 

Korona protetyczna

Koroną protetyczną nazywamy uzupełnienie protetyczne odbudowujące zniszczoną koronę zęba.
  • korony porcelanowe na podbudowie metalowej – najczęściej stosowane. Filar zęba stanowi metal, który z zewnątrz pokryty jest porcelaną, więc nie widać go w jamie ustnej
  • korony pełnoceramiczne – stosowane przede wszystkim w odcinku przednim, nie posiadają metalowego filaru, ponieważ w całości wykonane są z porcelany.
  • korony na podbudowie z tlenku cyrkonu – stosowane zarówno w przednim, jak i bocznym odcinku. Brak w nich filaru metalowego, który zastąpiony został przez filar z tlenku cyrkonu – materiału znacznie odporniejszego na zgniatanie. Z zewnątrz korony te standardowo pokryte są porcelaną
  • korona metalowa – ze względu na niezadowalającą estetykę rzadko stosowana. Takie korony w całości wykonane są z metalu
  • korona tymczasowa – służy jako stan przejściowy w oczekiwaniu na koronę ostateczną. Wykonywana najczęściej akrylu lub kompozytu

Most

Most jest to uzupełnienie protetyczne odbudowujące braki zębowe z wykorzystaniem pozostałych zębów. Zbudowany jest z min. 3 połączonych ze sobą koron, których środkowa (tzw. przęsło) odbudowuje utracony ząb, a zewnętrzne pokrywają zęby sąsiadujące z luką (tzw. filary). Aby odbudować brak zęba za pomocą mostu protetycznego konieczne jest oszlifowanie sąsiednich zębów, aby móc założyć na nie korony.
  • most porcelanowy na metalu – najczęściej stosowane, filar stanowi metal, który z zewnątrz pokryty jest porcelaną, więc nie widać go w jamie ustnej
  • most pełnoceramiczny – całkowicie wykonane z porcelany, bez dodatku metalu. Stosowany głównie w odcinku przednim zębów
  • most porcelanowy na tlenku cyrkonu – trzon stanowi estetyczny, bardzo twardy materiał, który z zewnątrz pokryty jest porcelaną. Stosowane zarówno w przednim, jak i bocznym odcinku zębów

Inlay/onlay

Są to tzw. wkłady koronowe będące alternatywą dla zwykłych wypełnień zakładanych na miejscu w gabinecie. Próchnica zęba jest standardowo opracowywana przez lekarza, który jednocześnie nadaje odpowiedni kształt ubytkowi. Następnie zostaje wykonywany wycisk, na podstawie którego technik w pracowni protetycznej wykonuje wkład (inlay, bądź onlay). Wkład taki jest odpowiednikiem wypełnienia w zębie, który zostaje następnie zacementowany przez lekarza stomatologa w miejscu usuniętej próchnicy. Wkłady te wykonywane są z kompozytu, porcelany i stosowane najczęściej w sytuacjach kiedy ubytek schodzi poniżej dziąsła, bądź byłby problem z odbudowaniem punktu stycznego z sąsiadującym zębem. Za pomocą wkładów koronowych (inlay, onlay) stomatolog jest w stanie prawie idealnie odtworzyć anatomiczny kształt zęba oraz jego punktów stycznych.

 

Szyna relaksacyjna

Szyna jest to specjalnie zaprojektowana, indywidualna przezroczysta nakładka, wykonana na podstawie wycisków zębów górnych lub dolnych. Stosowana jest przede wszystkim u osób ze zgryzem zaciskowym i w przypadku bruksizmu. Skutki nocnego zaciskania szczęk lub zgrzytania zębami: bóle głowy, karku, migreny, bóle szczęki w okolicy ucha, zaburzenia snu, nadwrażliwość zębów na zimne i ciepłe pokarmy, odsłonięte korzenie zębów, zapalenie miazgi zębów, starcie zębów nieproporcjonalne do wieku. Miękka indywidualna szyna relaksacyjna przeznaczona jest dla lekkich i umiarkowanych bruksistów. Jest wykonana z elastycznego, gumowego materiału. Szyna ta może być używana w nocy od 6 miesięcy do 2 lat, w zależności od intensywności ścierania zębów. Miękko-Twarda indywidualna szyna relaksacyjna przeznaczona jest dla umiarkowanych i ciężkich bruksistów. Wykonana ze sztywnej warstwy zewnętrznej, oraz miękkiej wewnętrznej. Szyna ta jest trwała i może być używana w nocy od 2 do 5 lat, w zależności od intensywności ścierania zębów. Twarda szyna relaksacyjna przeznaczona jest dla ciężkich bruksistów. Wykonana z tworzywa sztucznego zwanego Akryl (tj. Profesjonalny materiał stomatologiczny). Szyna ta jest trwała i może być używana w nocy od 2 do 5 lat, w zależności od intensywności ścierania zębów.

 

Nakładki do wybielania zębów

Wybielanie zębów powiązane jest ze zdrowiem, urodą, powodzeniem i szczęściem. Jest to metoda pozwalająca uzyskać jaśniejsze zęby, dodatkowo nieinwazyjna i wysoko efektywna w estetycznej stomatologii. Indywidualne szyny wybielające uformowane są specjalnie do kształtu zębów. Idealnie dopasowane szyny są wygodne i pozwalają prawidłowo oddychać także podczas snu.

 

Instrukcja użytkowania protez zębowych

Krok 1: Oczyść

Codziennie, po każdym posiłku użyj  szczoteczki do zębów z miękkimi włóknami, by delikatnie oczyścić protezę zębową z zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są specjalistyczne szczoteczki do czyszczenia protez zębowych.

Krok 2: Opłucz

Dokładnie opłucz protezę zębową pod bieżącą wodą. Wypracowanie techniki czyszczenia i codzienne jej stosowanie w praktyce sprawi, że proteza całkowita jak i częściowa będzie możliwie jak najczystsza, a Ty będziesz mógł/a bez obaw cieszyć się pełnią życia.

Krok 3: Zanurz / namocz

Raz na tydzień rozpuść MultiClean* (w zależności od wielkości zabrudzenia) 0,5 lub 1 saszetkę proszku w szklance ciepłej wody. Roztwór pozostaw na 3 minuty. Umieść protezę w roztworze, pozostaw pod działaniem roztworu na 20min (przy użyciu myjki – max 15min.) Bardzo zabrudzone protezy mogą wymagać całonocnego działania roztworu. Roztwór zachowuje ważność 7-10dni. Po tym terminie należy wymienić roztwór.

  •  Po wyjęciu protezy zawsze przepłucz jamę ustną, stosując w tym celu wodę lub płukanki ziołowe.
  • Na czas snu zdejmij protezę, co pozwoli na odpoczynek i regenerację dziąseł.
  • Nieużywaną protezę, po uprzednim umyciu, przechowuj na noc w pojemniku wypełnionym czystą, chłodną wodą. Wodę wymieniaj codziennie.
  • W przypadku otarć błony śluzowej jamy ustnej można wspomóc się żelem kojąco-regenerującym, np. Protefix Dental Protect, dostępnym w aptece.
  • W wyniku ekspozycji na światło słoneczne, działania alkoholi o stężeniu powyżej 40%, kontaktu z substancjami chemicznymi lub niewłaściwej ekspozycji proteza może zmienić kolor oraz stracić właściwości fizyczne.
  • Jeżeli na protezie odłożył się twardy kamień nazębny, nie wolno usuwać go na siłę, np. za pomocą nożyka czy papieru ściernego, gdyż jest to najlepszy sposób, by uszkodzić protezę. Takie zabrudzenia muszą zostać zlikwidowane przez profesjonalistę.
  •  Osoby, które są niesprawne ruchowo (lub którym systematyczne czyszczenie protezy wydaje się zbyt nudną i żmudną czynnością), mogą zainwestować w ultradźwiękową myjkę do protez zasilaną bateriami, np. Wallys, Roko, dostępną w sklepie internetowym, której koszt to ok. 50zł.

Szanowny pacjencie,

Proteza zębowa wymaga okresowej kontroli stomatologicznej. Aby proteza spełniała swoje funkcje stosuj się do wskazówek zawartych w niniejszej instrukcji. Pracownia protetyczna udziela 1 rok gwarancji od oddania protezy.

*MultiClean Proszek do czyszczenia protez dostępny jest w sklepie internetowym PARDEJ DENTAL, a także sklepie stacjonarnym CEZAL.

Aby prawidłowo oczyścić protezę, musimy dokładnie wyszorować całą jej powierzchnię. Oczywiście, najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić tym częściom, które mają bezpośrednią styczność z dziąsłami. Czas oczyszczania protezy powinien wynosić od 2 do 5 minut.
© Okuniewski.pl. Wykonanie: Strony internetowe Słupsk